„Obozowe wyzwania – pływaj i zdrowie zdobywaj” to hasło, które towarzyszyło uczestnikom tegorocznego obozu sportowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Poprowadź Mnie przez Świat” w dniach od 16 do 25 sierpnia 2021 r. w Janowie Lubelskim. Uczestniczyło w nim 33 podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego
z Rudnika nad Sanem.    
              Obóz został dofinansowany w ramach programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2021 roku dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kwocie 63 376 złotych.          
              Celem zadania było zwiększenie aktywności sportowej wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, poprzez organizację obozu sportowego, który umożliwił stworzenie oferty zajęć sportowych oraz podniesienie poziomu sprawności fizycznej uczestników.  
              Wśród wielu aktywności przygotowanych dla dzieci, główną było doskonalenie pływania, ponieważ umiejętność zachowania się w środowisku wodnym jest bardzo potrzebna osobom niepełnosprawnym, pozwoliła na poprawę ich stanu zdrowia, a aktywność fizyczna na basenie pozytywnie wpłynęła na poprawę umiejętności pływackich. Zajęcia na krytej pływalni w Janowie Lubelskim odbywały się codziennie przez 10 dni trwania obozu. Uczestnicy mieli także szansę żeby spróbować swoich sił w kolarstwie. Trasy rowerowe biegły lasami janowskimi na Uroczysko Kruczek, do Rezerwatu przyrody Szklarnia, Porytowe Wzgórze, Zoom Natury. Oprócz kilometrów pokonanych na jednośladzie dzieci przebyły także długie trasy pieszo, podczas treningów Nordic Walking. Szlaki wiodły uczestników przez Park Krajobrazowy w Janowie Lubelskim, odwiedziliśmy Arboretum, Skansen Kolei Leśnej.          
            Podczas trwania obozu dużą uwagę skupiliśmy na rozwijaniu zdolności motoryki dużej czyli szeroko pojętej aktywności ruchowej zawodnika takich jak: gimnastyka ogólnorozwojowa, biegi, skoki, rzuty. Bardzo ciekawą formą zajęć ruchowych był również udział w treningu siłowo- zwinnościowym w parku linowym „Zoom Natury” nad Zalewem Janowskim.
            Zgodnie z programem obozu wieczory spędzaliśmy na wspólnych zabawach integracyjnych, grach drużynowych
i rekreacyjnych, które pozwoliły nam na poprawę kondycji fizycznej i trochę relaksu.    
            Jesteśmy pewni, że praca treningowa wykonana podczas zgrupowania zaowocuje sukcesami sportowymi podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Rudnika nad Sanem podczas rywalizacji sportowej w nadchodzącym roku szkolnym.


Koordynator projektu Tomasz Zieliński


Wyprawa rowerowa Wschodnim Szlakiem Green Velo z Rudnika nad Sanem do Zwierzyńca

 

W dniach od 5 do 7 lipca 2021 r., zorganizowano wyprawę rowerową szlakiem Green Velo z Rudnika nad Sanem do Zwierzyńca będącą finałem projektu pn. "Komu w drogę - temu rower!" realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Poprowadź Mnie przez Świat" z Rudnika nad Sanem. W wyprawie wzięło udział 11 podopiecznych stowarzyszenia wraz z 4 opiekunami              i kierownikiem. Podczas pierwszego dnia wyprawy młodzież pokonała trasę ok. 40 km z Rudnika n/S do Biszczy. Po trudach odpoczywaliśmy nad zalewem. Drugiego dnia wyprawy, po przejechaniu prawie 50 km trasy, dotarliśmy do miejsca docelowego, tj. do Zwierzyńca. Tam, zwiedzaliśmy: stawy Echo, ordynackie zabudowania przy parku „Zwierzyńczyk” z historycznym układem kanałów i stawów oraz Kościół "na wodzie". Trzeciego dnia wyprawy udaliśmy się do Roztoczańskiego Paku Narodowego na Bukową Górę oraz do Zagrody Guciów do Muzeum. Wyprawa była planowana przez młodzież od marca br. na  spotkaniach, które odbywały się w małych grupach, dwa razy w miesiącu. Realizacja projektu przyczyniła się do wzrostu kompetencji społecznych u uczestników. Wszyscy są bardzo zadowoleni z wyprawy i już planują kolejne.

Projekt był współfinansowany z Programu „Równać Szanse- 2020” POLSKO AMERYKAŃSKIEJ FUNDACJI WOLNOŚCI na kwotę 8 500 zł oraz z konkursu na wkłady własne do projektów przeprowadzonego w Powiecie Niżańskim na kwotę 3 110 zł.

Koordynatorem projektu była Beata Drzymała –prezes stowarzyszenia.