NCK_EtnoPolska_2019_rgbjpg

Projekt "Z kulturą ludową" zadania 1-3


NCK_EtnoPolska_2019_rgbjpg
Zadanie 1.
Cykliczna zajęcia warsztatowe

Warsztaty z szycia i haftu

   W ramach projektu pn. "Z kulturą ludową" grupa 10 dorosłych uczestników zakończyła warsztaty z szycia/haftu zorganizowane w Szkole Przysposabiającej do Pracy w Ulanowie. Pod czujnym okiem instruktora od 12 sierpnia 2019 roku uczestnicy uczyli się podstawowych zasad krawieckich, czego konsekwencją było uszycie przepięknych strojów ludowych wzorowanych na folklorze podkarpackia. Stroje te założą uczestnicy warsztatów tanecznych podczas "Pikniku Rodzinnego na ludowo" w dniu 21 września 2019 r. Prezentowany strój ludowy jest autorskim projektem Pani instruktor Joanny Donaradziej-Tupuec, która opracowała go na potrzeby warsztatów. Warsztaty " Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019".
prev next

Warsztaty kulinarne

   W związku z realizowanym projektem pn. "Z kulturą ludową" I grupa dzieci i młodzieży od 19 sierpnia 2019 roku bierze udział w warsztatach kulinarnych zorganizowanych w Szkole Przysposabiającej do Pracy w Ulanowie. Na zajęciach przygotowywano tradycyjne potrawy z regionu Podkarpackia, m.in. pierogi ruskie i na słodko, pampuchy z bitą śmietaną, kotlety z kaszy jęczmiennej lub gryczanej z mięsem oraz rolada biszkoptowa z jabłkami. Na uczestników czekają jeszcze jedne zajęcia, na których będą przygotowywać naleśniki z różnymi nadzieniami. Warsztaty " Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019".
prev next
    Odbyły się już ostatnie warsztaty kulinarne w związku z realizowanym projektem pn. "Z kulturą ludową" dla drugiej grupy dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywały się od 10 września 2019 roku w Szkole Przysposabiającej do Pracy w Ulanowie. Na zajęciach przygotowywano tradycyjne potrawy z regionu Podkarpacia, m.in.: pierogi ruskie, leniwe i na słodko, sos pieczarkowy z kaszą, ryż z mięsem, pampuchy z bitą śmietaną, kotlety z kaszy jęczmiennej lub gryczanej z mięsem oraz roladę biszkoptową z jabłkami. Warsztaty " Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019".
prev next

Warsztaty rękodzielnicze


    Zakończyły się warsztaty rękodzielnicze dla drugiej grupy dzieci i młodzieży w projekcie pn. "Z kulturą ludową". Na zajęciach z instruktorem od 5 września 2019 roku, 10 uczestników wykonało różne ludowe dekoracje inspirowane nowoczesnymi technikami. Były to: wycinanka lasowiacka w formie obrazkowej, bibułkarstwo lasowiackie, w tym: róże i astry, decoupage na drewnianych sercach i foamiran, z którego powstały broszki z kwiatów. A wszystko to dzięki instruktorce Pani Anicie Rybie. Efekty tej pracy można zobaczyć w prezentowanej relacji fotograficznej. Warsztaty "Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019".


prev next


NCK_EtnoPolska_2019_rgbjpg

Zadanie 2

Warsztaty wyjazdowe



Skansen w Kolbuszowej

   W dniu 30 lipca 2019 r. dzieci i młodzież podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Poprowadź Mnie przez Świat" i uczniowie SOSW w Rudniku nad Sanem uczestniczyli w wyjeździe do Skansenu w Kolbuszowej. Wyjazd zrealizowano w ramach projektu pn. "Z kulturą ludową", który jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Podczas wyjazdu 10-cio osobowa grupa dzieci uczestniczyła w warsztatach pt. "Cała izba przystrojona - kwiaty z bibuły", natomiast kolejne 10 osób wzięło udział w warsztatach pt. "Wiszą pająki u powały - kolorowe ozdoby ze słomy i bibuły". Po warsztatach uczestnicy zwiedzili skansen.

prev next

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

   W dniu 20 sierpnia grupa uczestników projektu pn. "Z kulturą ludową" uczestniczyła w warsztatach "Od ziarnka do chleba". Warsztaty odbyły się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, po których nastąpiło zwiedzanie skansenu. Wyjazd "Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019".
prev next

Warsztaty wokalne
   W dniu 21 sierpnia grupa uczestników projektu pn. "Z kulturą ludową" wzięła udział w warsztatach wokalnych zorganizowanych przez Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Warsztaty odbyły się w Torowa Studio w Rzeszowie. Zadanie "Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019".
prev next

Warsztaty taneczne
   W dniu 22 sierpnia 2019 r., dzieci i młodzież, uczestnicy projektu pn. "Z kulturą ludową" wzięli udział w warsztatach tanecznych zorganizowanych przez Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Na zajęciach ćwiczono tańce regionalne. Po warsztatach cała grupa wraz z opiekunami udała się na rzeszowski rynek na sesję zdjęciową. Zadanie " Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019".
prev next

Warsztaty bibułkarskie w Bóbrce
     W dniu 31 sierpnia 2019 r. dorośli uczestnicy projektu "Z Kulturą ludową" wzięli udział w warsztatach bibułkarskich prowadzonych przez pana Andrzeja Kusz. Warsztaty odbyły się w Bóbrce, a ich efektem były piękne róże z bibuły. Zadanie "Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019".
prev next

 Malowanie na szkle w Bóbrce

   1 września 2019 r. grupa dorosłych uczestników projektu pn. ,,Z kulturą ludową " uczestniczyła w kolejnych warsztatach w Bóbrce. Tym razem były to autorskie warsztaty z malowania na szkle pod kierownictwem Pani Grażyny Kaznowskiej. Zadanie " Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019".

prev next

PRZYGOTOWANIA DO IMPREZY


       Przygotowania do występu grypy dzieci i młodzieży, uczestników warsztatów tanecznych w projekcie pn. "Z kulturą ludową". Od 2 września 2019 roku 10 uczestników przygotowywało układ taneczny, który został zaprezentowany podczas "Pikniku Rodzinnego na ludowo", w sobotę 21 września 2019 roku. Układ choreograficzny powstał w oparciu o tańce ludowe regionu Podkarpackia opracowany przez instruktora Pana Piotra Trojanowskiego. Warsztaty " Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019".


prev next

   Zakończyły się warsztaty wokalne, w których uczestniczyli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudniku nad Sanem w ramach projektu pn. "Z kulturą ludową" realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Poprowadź Mnie przez Świat". Pod czujnym okiem instruktora od 8 lipca 2019 roku 10 uczestników w 3 grupach przygotowywało się do występu podczas "Pikniku Rodzinnego na ludowo", który odbył się w dniu 21 września 2019 roku. Podczas warsztatów dzieci i młodzieży uczyła się różnych przyśpiewek i piosenek ludowych a repertuar został przygotowany przez instruktora Pana Tadeusza Matyke. Warsztaty " Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019".
prev next

   Tak przygotowywali się do występu dorośli uczestnicy warsztatów tanecznych w projekcie pn. "Z kulturą ludową". W czasie 10 spotkań trwających 1,5 godziny ćwiczyli układ choreograficzny, który przygotował ich do występu podczas "Pikniku Rodzinnego na ludowo", w dniu 21 września 2019 roku. Układ choreogeaficzny powstał w oparciu o tańce ludowe regionu Podkarpackia opracowany przez instruktora Pana Piotra Trojanowskiego. Warsztaty " Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019
".
prev next

    W ramach projektu pn. "Z kulturą ludową" odbyły się również warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych. Pod czujnym okiem instruktora od 1 lipca 2019 roku 10 uczestników wykonało piękne ludowe dekoracje inspirowane nowoczesnymi technikami tj. sutasz inspirowany wzornictwem Rzeszowiaków, decoupage ze spękowaniami, filc i foaniran, które zostały przygotowane przez instruktorkę Panią Anitę Rybę. Efekty tej pracy można zobaczyć w prezentowanej relacji fotograficznej. Warsztaty " Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019".

prev next

NCK_EtnoPolska_2019_rgbjpg


Zadanie 3

Impreza kulturowa


PEŁNA RELACJA Z IMPREZY NA STRONIE GŁÓWNEJ - ZAPRASZAMY

62358026_2260514344066102_7780357768082358272_njpg

Projekt "Sztuka - duża czy mała -będzie nas integrowała"


   W dniach 5-6 sierpnia 2019 r., w auli SOSW w Rudniku nad Sanem odbyły się 8-godzinne warsztaty dramowo-teatralne prowadzone przez Panią Kingę Waleń, aktorkę teatru Przedmieście w Rzeszowie. Celem warsztatów była integracja uczestników projektu pn."Sztuka - duża czy mała - będzie nas integrowała", poznanie technik teatralnych, szlifowanie umiejętności prezentowania krótkich scenek, elementów pantomimy oraz rozbudzenie wyobraźni i kreatywności wśród uczestników warsztatów. Docelowo grupa przygotuje spektakl pt. "Pollyanna", który będzie można obejrzeć w dniu 21 września 2019 r. Zadanie dofinansowano ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Fundacji Fundusz Lokalny SMK.

prev next



62358026_2260514344066102_7780357768082358272_njpg
Trwają ostatnie próby do przedstawienia pt. "Pollyanna" realizowanego w ramach projektu pn. "Sztuka - duża czy mała - będzie nas integrowała" dofinansowanego z programu Działaj Lokalnie Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacji Fundusz Lokalny SMK. Przedstawienie będzie można obejrzeć 21 września 2019 r. na placu szkolnym w SOSW w Rudniku nad Sanem, o godzinie 14.00 podczas Pikniku Rodzinnego.


ZAPRASZAMY!!!

prev next

62358026_2260514344066102_7780357768082358272_njpg

      W dniu 21 września 2019 r. podczas VII Pikniku Rodzinnego organizowanego przez Stowarzyszenie i SOSW mieliśmy okazję obejrzeć piękne przedstawienie pt. "Pollyanna" w reżyserii p. Katarzyny Kasprowicz, nauczycielki z SOSW. Było to zwieńczenie kolejnego projektu pn. "Sztuka - duża czy mała - będzie nas integrowała" realizowanego przez Stowarzyszenie, a dofinansowanego z programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacji Fundusz Lokalny SMK. W spektaklu wzięli udział uczniowie SOSW, nauczyciele i pracownicy, członkowie Stowarzyszenia, rodzice naszych podopiecznych, a także członkowie Klubu Seniora z Rudnika nad Sanem. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie w przepiękny spektakl.


prev next

Projekt "Jazda konna z elementami hipoterapii II edycja"

   Rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu "Jazda konna z elementami hipoterapii II edycja", który jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W projekcie bierze udział 30 osób z powiatu niżańskiego w wieku od 5 do 24 lat. Uczestnicy podzieleni są na trzy dziesiecioosobowe grupy. Pierwsza z nich uroczo prezentuje się na udostępnionych zdjęciach.

prev next

Projekty 2018/2019

"Sport dla pokoleń" - podsumowanie projektu

Sprawozdanie z projektu FIO

CYKLICZNE ZAJĘCIA SPORTOWE

Aerobik dzieci

prev next

Aerobik Seniorzy


prev next

Bieganie

prev next

Kajaki


prev next
Nordic Walking- dzieci
prev next
Nordic Walking- Seniorzy
prev next
Piłka nożna


prev next
Basen

prev next

Basen Seniorzy

prev next


Zapraszamy do pobrania dokumentów odnośnie obozu -  link poniżej:

KARTA KWALIFIKACYJNA UCZESTNIKA OBOZU SPORTOWEGO





Informacja!!!

Rekrutacja do projektu "Sport dla pokoleń" zostaje przedłużona do 20.06.2018r. (środa)
do godziny 15.00.

 Przedłużona zostaje, także rekrutacja na wolontariusza spływów kajakowych(termin przyjmowania zgłoszeń  jw).

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie.


Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nowym projektem  partnerskim pt. „Sport dla pokoleń”,

współfinansowanym przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.


Informacje w linku:

Informacja o naborze do projektu


Regulamin FIO


Dokumenty do pobrania:


Formularz rekrutacyjny do udziału w FIO


Oświadczenia uczestników do pobrania poniżej:

Oświadczenie 1

Oświadczenie 2

Oświadczenie 3


Oświadczenia seniorów:

Oświadczenie dla seniorów 1

Oświadczenie dla seniorów 2

Oświadczenie dla seniorów 3


Nabór instruktorów do FIO plik do pobrania :

Nabór instruktorów

Podanie


Dokumenty dla wolontariuszy

Podanie wolontariat





INICJATYWA LOKALNA


„HIPOTERAPIA METODĄ NA LEPSZĄ SPRAWNOŚĆ FIZYCZNĄ” realizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Poprowadź Mnie przez Świat”. Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”.

Inicjatywa trwa od 19 września 2017 r. do 10 grudnia 2017 r.


PROJEKT 9.4 

INFORMACJA !!! 

Projekt partnerski pt. " Kursy i staże szansą na wymarzoną pracę "

Informacje dostępne są w poniższych załącznikach.

Informacja o projekcie

regulamin

oświadczenie 

formularz rekrutacyjny

karta formularza rekrutacyjnego


Informacja podsumowująca działania oraz przedstawiająca osiągnięte rezultaty w trakcie realizacji projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych podopiecznych SOSW w Rudniku n/Sanem”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W grudniu 2013 r. zakończyło się wsparcie udzielane w ramach projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych podopiecznych SOSW w Rudniku n/Sanem”. Projekt realizowało Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Poprowadź Mnie przez Świat" w partnerstwie z Powiatem Niżańskim oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Rudniku nad Sanem. Koszt całkowity Projektu wyniósł 249 793,61 zł, z czego wkład własny Powiatu Niżańskiego to 30 976,00 zł (w tym wkład niepieniężny 3 750,00 zł). Koszt przypadający na jednego uczestnika to 2775, 48 zł. Realizację projektu rozpoczęto w kwietniu 2012 r.

W trakcie jego trwania podjęto następujące działania: „Zajęcia wyrównawcze w zakresie kompetencji społecznych”, „Działania wspomagające rozwój psychoruchowy dziecka”, „Działania usprawniające kontakt z otoczeniem”, „Wdrożenie 2 nowych metod pracy z dzieckiem ze sprzężoną niepełnosprawnością”. Wsparciem objętych zostało 99 osób - uczniów oraz nauczycieli z SOSW w Rudniku nad Sanem.

„Zajęcia wyrównawcze w zakresie kompetencji społecznych” miały na celu kształtowanie w uczniach umiejętności potrzebnych w życiu codziennym: zamawianie posiłków, posługiwanie się pieniędzmi, kupowanie biletów, korzystanie z mapy. Uczniowie poznawali również bliższe i dalsze zakątki naszego kraju, jego przyrodę oraz historię.
W trakcie trwania zajęć podopieczni SOSW w Rudniku nad Sanem aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym biorąc udział w wycieczkach do: Ogrodu Botanicznego w Lublinie oraz Arboretum w Bolestraszycach, odwiedzili także Ogród Zoologiczny w Warszawie, zwiedzili przy okazji Belweder i Pałac Prezydencki, zobaczyli Skansen w Kolbuszowej, Muzeum Lalek Teatralnych w Rzeszowie, a także Park Miniatur w Inwałdzie. Ponadto w ramach tego zadania organizowano cykliczne wyjazdy do kina Helios w Rzeszowie, zajęcia na basenie, wyjścia do pizzerii i restauracji. Wszyscy uczniowie objęci projektem korzystali z w/w zajęć, dzięki czemu znacznie podniósł się poziom kompetencji społecznych u podopiecznych naszej placówki.
Kolejne zadanie w projekcie „Działania wspomagające rozwój psychoruchowy dziecka” miało na celu wspomaganie rozwoju psychoruchowego naszych uczniów i obejmowało zajęcia z hipoterapii, wycieczki rowerowe, zajęcia z nordic – walking. Dzięki zastosowaniu w rehabilitacji i terapii uczniów nowych metod pracy, podniesiono w Ośrodku jakość pracy z dziećmi wykazującymi problemy psychoruchowe. Należy podkreślić, że uczniowie z ogromną radością i zapałem korzystali z w/w zajęć.

Z myślą o dzieciach wycofanych i zamkniętych w sobie zorganizowane zostały specjalistyczne zajęcia z dogoterapii i hipoterapii, w ramach zadania „Działania usprawniające kontakt z otoczeniem”. Umożliwiły one uczniom przełamanie barier niezdecydowania, nieśmiałości i zagubienia w kontaktach z otoczeniem, pozwoliły im na wyrażanie siebie, własnych myśli i opinii. Mając na uwadze harmonijny rozwój uczniów, także nauczyciele pracujący w placówce podnieśli swoje kompetencje poprzez udziałw szkoleniach z Metody Dobrego Startu oraz Alternatywnych Metod Komunikacji. W trakcie trwania projektu przeszkolono 30 nauczycieli z w/w metod.

Reasumując: poprzez podjęte działania osiągnięto cel główny projektu, którym była poprawa szans edukacyjnych osób niepełnosprawnych, podopiecznych SOSW w Rudniku nad Sanem, dotkniętych barierami o charakterze ekonomicznym, środowiskowym i zdrowotnym.

Szczególy projektów znajdują sie na stronie: http://www.soswrudnik.eu/aktualnosci/

Szkolenie - Autyzm

Hipoterapia